26.2.2012

הדילמה של סולידוורקס - איך הורגים מוצר מצליח ?

SolidWorks V6
English Ver.
 
שנת 2012 מסתמנת כשנה האחרונה של תוכנת התיב"ם המצליחה סוליוורקס !
הכנס השנתי של סולידוורקס הסתיים בשבוע שעבר והרשת רוחשת בתגובות ופרשנויות למידע ששוחרר ע"י חברת דאסו/ סולידוורקס בנושא הפסקת הפיתוח של תוכנת סולידוורקס והתמקדות בתוכנה חדשה לגמרי  שכינויה הלא רשמי הוא סולידוורקס v6 .בעוד ברשת עולות טענות שהפיתוח של סולידוורקס כמעט נעצר ואין שום התקדמות משמעותית משנת 07, סולידוורקס מודה בפיתוח תוכנה חדשה לגמרי שתצא בקרוב.

אז למה להרוג תוכנה מצליחה ? ובכן, ישנן מספר סיבות טובות לכך. חלקן טכניות וחלקן פוליטיות. ההחלטה לא נלקחה אתמול. מדובר על תהליך שהתחיל לפני מספר שנים ושמעמיד את SolidWorks באתגר הגדול ביותר בתולדותיה שמשמעותו היא להיות או לחדול.

להבנת הסיבה הראשונה  יש לחזור אחורה לשנת 95, לימים הראשונים של חברת  סולידוורקס, עוד לפני רכישתה ע"י קבוצת דאסו סיסטמס הצרפתית. כשסולידוורקס יצאה לראשונה לשוק, היא למעשה השתמשה בטכנולוגיה קיימת ומוכחת. החברה החדשה שהוציאה ראשונה לשוק תוכנת סוליד לסביבת חלונות של מקרוסופט, הסכילה לנצל רפיון ושאננות אצל מובילות השוק באותם השנים ובמיוחד אצל השכנה מאזור בוסטון, PTC שתוכנת ה Pro/e שלה נחשבה באותה העת לתוכנה הטובה בעולם.  סולידוורקס הצליחה לתפוס את עולם התיב"ם בהפתעה ולזנק תוך זמן קצר לעמדה מובילה. באותן שנים ראשונות, ככשאלתם את מנהלי סולידוורקס ממי הם חוששים, מי יהיה המתחרה העקרי שלהם, הם ענו תמיד שהם חוששים מהסולידוורקס הבא, מהחברה שאף אחד עדין לא שמע עליה שמפתחת במוסך את הטכנולוגיה הבאה שתיתן לכולם בראש. לא פעם נאמר על ידי ראשי סולידוורקס שבבוא העת,  הם רוצים להיות אלו שיביאו את הטכנולוגיה הבאה לשוק. בגנים של סולידוורקס נשאר טבוע חזק הרצון הזה לחזור להיות מובלי השוק טכנולוגיות ולא רק במספר הרשיונות.

המתחרים - כדי להצליח מהר וללא בזבוז משאבים, בחרה סולידוורקס בתחילת דרכה להתבסס היכן שניתן על רכישת  טכנולוגיות קימות במקום פיתוח עצמי. הבסיס של כל תוכנת תיב"ם נבנה סביב תוכנת ליבה המכונה קרנל גאומטרי או, בשמה העממי "המנוע המתמטי" סולידוורקס בחרה לרכוש את הקרנל מחברה בשם פאראסוליד ואת הכלים לניהול האילוצים בסקיצה ובהרכבה מחברה בשם D-cube. שתי החברות המפתחות טכנולוגיה קריטית עבור תוכנת סוליוורקס נרכשו עם השנים על ידי חברת יוניגרפיקס (כיום סימנס)  , יצרנית התוכנות המתחרות בסוליוורקס, סוליד אדג' ויוניגרפיקס.  במשך שנים גרם הדבר לחוסר נחת  בסביבת סולידוורקס במיוחד לאור העובדה שהיא נשארה תוכנת התיב"ם הפרמטרית היחידה שרוכשת את קרנל הליבה מחברה מתחרה ואיננה מפתחת אותו בעצמה.  לקוחות שאלו מידי פעם "מה יקרה ביום שסימנס תחליט להפסיק למכור לסולידוורקס רשיונות?". קולות ההרגעה שעלו מחברת סולידוורקס הפכו למהוססים הרבה יותר כאשר סימנס הכריזה על טכנולוגית הסינקונוס החדשה שפותחה בפאראסוליד ו D-Cube אבל לא שוחררה לשימוש לסולידוורקס. המהלך הנ"ל חשף את סולידוורקס לנחיתות טכנולוגית כתוכנה היחידה בתחום ללא יכולות עריכה ישירה אמיתיות.  להמשיך להשען בעתיד על טכנולוגיה של המתחרים פתאום הפך להיות הימור מסוכן מידי.

דאסו סיסטמס - מיום שרכשה את חברת סולידוורקס, הייתה תלויה באוויר השאלה "מתי הם יהרגו את סולידוורקס" ויהפכו את המוצר ל"ביבי" Catia  או  Catia light העובדה שתוכנת קטיה והפלטפורמה שסביבה הם ספינת הדגל של דאסו לא הוסתרה מעולם. סולידוורקס הייתה תמיד הבן חורג. מוצלח אבל חורג. כיום, האתגרים העומדים מול דאסו הולכים  וגדלים. אוטודסק גדלה בצורה מבהילה ואי אפשר להתעלם ממנה יותר. היום שבו אוטודסק תתחיל ללטוש עין גם לחצר הבית של דאסו (יצרני הרכב והתעופה) קרוב יותר מתמיד. PTC מצליחה מאוד עם תוכנת ה PLM שלה בעוד דאסו נאבקת למצב את סביבת ה PLM החדשה שלה סביב טכנולוגית ה V6 . ואילו קרייזלר, יצרנית הרכב הגדולה ולקוחה מסורתית וחשובה של דאסו, נרכשה על ידי פיאט וכתוצאה מכך עברה לתוכנות סימנס כדי ליישר קו עם סביבת תכנון של פיאט. מבחינת דאסו הגיעה הזמן להדק שורות ולהתחיל לאחד מוצרים כדי לגבש זהות אחידה ותחרותית יותר לכל קווי המוצרים.
הקונפליקט עם תוכנת Catia -  לדאסו שתי תוכנות מתחרות, סולידוורקס וקטיה. בבסיס שתיהן מציגות יכולות דומות כאשר לסולידוורקס יתרון גדול מבחינת עלויות וקלות שימוש.  באופן מביך, ללקוחות של תוכנות מתחרות מבית סימנס, הרבה יותר קל לשתף מידע עם תוכנת סולידוורקס בגלל ה"מנוע" המשותף מאשר לסולידוורקס וקטיה.  הבעיה הנ"ל נתנה שקט תעשייתי מסויים לדאסו ומנעה בריחה של לקוחות  Catia לתוכנה הזולה והידידותית יותר.  הרצון להתנתק מפארסוליד וסימנס מחייב שימוש במנוע מתמטי מבית. המנוע של Catia ה CGM הוא הזמין ביותר. המעבר ל CGM כקרנל  הוא בעייתי ומסובך טכנית (המאמר הבא עוסק בנושא). זו הזדמנות מצויינת לפיתוח מחדש של התוכנה כולה תוך השתלבות בזהות התאגידית של דאסו וקבוצת הפתרונות המודרנים שלה הנכנסים כולם תחת המטריה שנקראת V6 שבבסיסה עומד מיחשוב ענן. 

התוכנה כבר זקנה - הדור הנוכחי של סולידוורקס איתנו משנת 95 . סולידוורקס הייתה אומנם הראשונה אבל היום היא גם הכי ישנה. דינוזאור במונחי עולם התוכנה. את בעיות הייציבות והאיכות של התוכנה בשנים האחרונות ניתן לזקוף גם להסטוריה הארוכה של פיתוחים על פיתוחים.  אחרי שבע עשרה שנים עם אותה הטכנולוגיה, לפעמים הדבר הנכון ביותר הוא פשוט להתחיל מאפס.


גל

תגובה 1:

חפש בבלוג זה